DİREKSİYON KUTUSU NEDİR? ARIZA BELİRTİLERİ VE TAMİRİ

Bir araç sahibiyseniz, muhtemelen “direksiyon kutusu” terimini epeyce duymuşsunuzdur. Peki direksiyon kutusu tam olarak nedir ve nasıl çalışır? Arıza belirtileri nelerdir? Bozulursa ne olur? Direksiyon kutusu tamiri nasıl yapılır? Bu yazımızda, aracınızın direksiyon sisteminin bu önemli bileşenine daha yakından bakacağız.

DİREKSİYON KUTUSU NEDİR?

Direksiyon kutusu, direksiyon simidinin dönme hareketini ön tekerleklerin yanal hareketine dönüştüren, otomobilin direksiyon sistemindeki bir bileşendir. Direksiyon simidinden aldığı tepkileri tekerleklere aktararak aracın istenilen yöne yönlendirilmesini sağlamakla görevlidir.

DİREKSİYON KUTUSU NASIL ÇALIŞIR?

Direksiyon kutusu direksiyon kolonunun altında bulunur ve direksiyon bağlantısına bağlı olan pitman koluna takılıdır. Direksiyon kutusu, direksiyon simidinin dönme hareketini pitman kolunun yanal hareketine dönüştüren bir dişli seti içerir. Direksiyon simidi döndürüldüğünde dişli seti, direksiyon bağlantısını hareket ettiren ve nihayetinde ön tekerlekleri döndüren pitman kolunu döndürür.

DİREKSİYON KUTUSU NE İŞE YARAR?

Direksiyon kutusu, otomobilin direksiyon sisteminin kritik bir bileşenidir ve birincil işlevi, sürücüye aracın yönü üzerinde hassas bir kontrol sağlamaktır. Direksiyon kutusu olmadan, sürücü aracı yönlendiremez ve güvenli bir şekilde süremez.

DİREKSİYON KUTUSUNUN GÖREVİ NEDİR?

Direksiyon kutusu, arabayı yönlendirmenin gerektirdiği strese ve yüke dayanacak şekilde tasarlanmış ağır hizmet tipi bir bileşendir. Uygun bakım ve özenle aracın ömrü boyunca dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak zamanla direksiyon kutusu yıpranabilir direksiyon sorunlarına neden olabilir.

DİREKSİYON KUTUSU PARÇALARI NELERDİR?

  • Direksiyon simidi
  • Direksiyon mili
  • Direksiyon amortisörü
  • Bağlantı kolları
  • Hidrolik direksiyon pompası
  • Direksiyon mafsalı
admin

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir