ARABA KLİMASI NEDEN KOKU YAPAR?

Sıcak bir yaz gününde arabanızı çalıştırıp klimayı maksimum soğukta çalıştırmaktan daha iyi bir his yoktur. Ancak bu serin hava, dayanılmaz bir koku yayıyorsa keyfinizi kaçırabilir! Arabanızın kliması neden kötü koku üretir? Aracınız için ne anlama gelir? Klima kokusu nasıl giderilir? Yazımızda bu soruları cevaplayacağız.

ARABA KLİMASI NEDEN KOKAR?

Aracınızın klima sistemi, aracın dışından gelen havayı soğutabilir veya araçtaki havayı sistem içinde sirküle ederek soğutur. Garip kokunun kaynağı arabanızın içinde bulunuyorsa, klimanız kokuyu doğrudan havalandırma kanallarından yüzünüze yönlendirir.
Aracınızın içinden veya dışından gelen garip ve ani kokular genellikle koku kaynağını temizlemek veya koku kaynağından uzaklaşmak suretiyle giderilebilir. Ancak arabanızın kliması sirke, yakıt, küf, veya yanık gibi kokuyorsa daha ciddi bir sorun var demektir.

KLİMADAN BENZİN KOKUSU GELMESİ

Kabin polen filtreniz tozu, birikintileri ve diğer zararlı maddeleri filtrelemede başarılı olsa da, benzin gibi daha güçlü kokuları filtreleyecek kadar güçlü değildir. Aracınız yakıt sızdırıyorsa, benzin kokusunun klima yoluyla kabininize girme olasılığı yüksektir.

Yakıt kaçakları çok tehlikeli olabilir. Klimanızda benzin kokusu alırsanız, yakıt sisteminizi kontrol ettirmek ve gerekirse tamir ettirmek için arabanızı hemen CNR Motors Maslak Servisi’ne getirmeniz en iyisidir.

KLİMADAN KÜF KOKUSU GELMESİ

Arabanızın klimasından küf kokusu geliyorsa, klima kanallarında küflenme olabilir. Aracınız yaşlandıkça, nemin  biriktiği klima sistemde, özellikle de klimanın buharlaştırıcısında bakteriler birikebilir. Bu olduğunda, klima menfezlerinizden kabininize keskin, küf benzeri bir koku gelebilir.
Küflenme sorununuz hafif görünüyorsa, kendiniz uygulayabileceğiniz çözümler mevcuttur. Kokuyu nötralize etmesi için havalandırma deliklerine sıkabileceğiniz klima temizleyici spreyleri deneyebilirsiniz. Uzun vadeli bir çözüm için, sisteminizin uygun şekilde incelenmesini ve temizlenmesi için CNR Motors’da Klima servis randevusu oluşturun.HEMEN ARA

KLİMADAN SİRKE KOKUSU GELMESİ

Arabanızın klimasından keskin bir sirke kokusu mu alıyorsunuz? Bu kötü kokunun kaynağını tam olarak belirlemek biraz zor olabilir. Bazı küf türleri, aracınızın klimasının sirke gibi kokmasına neden olabilir.
Çok daha büyük sorunlar klimanızda sirke kokusuna neden olabilir. Klimadan sirke kokusu gelmesinin nedenleri aşağıdakiler olabilir:

admin

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir