MOTOR TEKLEMESİ NEDEN OLUR? NASIL ÇÖZÜLÜR?

MOTOR TEKLEMESİ NEDEN OLUR? NASIL ÇÖZÜLÜR?

Motor vuruntusu olarak da bilinen motor teklemesi, zamanında müdahale edilmezse büyük sorunlara yol açabilir. Yakıt verimliliğinin düşmesine, rölantide dalgalanmaya, motor parçalarında ve katalitik konvertörde hasara neden olabilir. Bu yazımızda, motor teklemesinin sebeplerini, doğru bir şekilde nasıl teşhis edeceğimizi ve gidereceğimizi anlatacağız

MOTOR TEKLEMESİ

Motor teklemesi, motordaki bir veya birden fazla silindirin hava-yakıt karışımını ateşleyemediği ve yanma sürecinde kesintiye yol açtığı bir sorundur. Bu durum, motorun düzensiz çalışmasına, daha az güç üretmesine ve daha fazla emisyon üretmesine neden olur. Motor teklemesinin en yaygın sebepleri aşağıdakilerdir:

  • Kirli buji
  • Tıkalı yakıt enjektörü
  • Bozuk oksijen sensörü

Yakıt enjektörü kir ve yağla tıkanabilir veya başka bir nedenle arızalanabilir. Yakıt sağlanmazsa, yanma odası potansiyel olarak teklemeye yol açabilecek olan hava ile doldurulacaktır.

Kablolar ve ateşleme bobini de sorunlu olabilir. Hava-yakıt karışımını ateşleyen buji, her bir silindirdeki ateşleme bobini tarafından çalıştırılır. Bunlar da arızalanabilir ve bunları birbirine bağlayan kablolar aşınabilir. Güç sağlanmazsa kıvılcım olmaz ve yakıt ateşlenmez.

Hava kaçakları da bir diğer potansiyel sorundur. Havanın motordan geçmesine izin veren binlerce küçük hava kanallarından birindeki küçücük bir sızıntı tekleme sorununa yol açabilir çünkü bilgisayar yanma odasına ne kadar hava ve yakıt besleneceğini belirleyemez.

Emisyon sisteminin parçaları da çok kontrol edilmelidir. Bir motora enjekte edilen yakıt ve hava miktarı ile bujilerin ateşleme zamanlaması ve yoğunluğu, motor bilgisayarının çeşitli emisyon kontrollerinden aldığı verilerden etkilenir. Teklemelere, arızalı oksijen sensörleri, karter havalandırma valfleri, tıkalı egzoz gazı devridaim sistemleri veya karter havalandırma sistemleri neden olabilir.

admin

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir